cz-Přerušované půstování aneb snadná cesta ke zdravějšímu životu

27.05.2022
Přerušované půstování / intermitten fasting a vědecký náhled na tuto problematiku
Přerušované půstování / intermitten fasting a vědecký náhled na tuto problematiku

Přerušované půstování nebo časově omezený příjem potravy se může zdát na první pohled novou dietou za účelem restrikce příjmu potravy a redukce váhy. Proto asi mnohé z vás překvapí, že tato metoda má kulturní, náboženské a spirituální kořeny a je praktikována po staletí. Víceméně můžeme praktikování této metody vysledovat až k našim pra pra pra pra pra pra předkům, kdy přerušované půstování vlastně bylo přirozenou součástí jejich života. Představte si dobu, kdy neexistovaly ledničky, mikrovlnné trouby, ale ani elektrické či plynové trouby. Kdy nebyly supermarkety a potraviny si museli lidé zajistit sami. To znamená, že pořízení a příprava jídla obnášela jak fyzickou tak i časovou náročnost. Přirozeně tak měli první jídlo někdy dopoledne a poslední něco po západu slunce, to znamená v 19 hodin večer. Přejídání a průmyslově zpracované jídlo také neexistovalo a tedy neměli problémy s civilizačními a chronickými nemocemi. V dnešním světě je tomu přesně naopak, jídlo máme kdykoliv k dispozici a to bez potřeby fyzické námahy. Jídlo je tak lehce dostupné, že nyní jíme klidně od 7 ráno do 23 hodiny večer. Pokud navíc žijete v New Yorku můžete si jídlo objednat 24hodin 7 dní v týdnu, a to je řečeno bez nadsázky.

Váš zažívací systém opravdu nebyl vyvinut, aby fungoval bez přestávky. Každý den by naše tělo mělo mít čas, kdy odpočívá a má prostor na trávení. V této době zpracovává veškerý metabolický odpad, který se nahromadil během dne. Pokud toto našemu tělu umožníme a opravdu ho necháme každý večer odpočívat 12 -16 hodin pomůžeme mu:

  • eliminovat záněty,
  • podpořit zdravý úbytek váhy,
  • snížit podkožní tuk,
  • pomoci snížit vysoký krevní tlak,
  • snížit cholesterol,
  • snížit triglyceridy,
  • podpořit zdraví střev,
  • zvýšit citlivost na inzulin,
  • zlepšit sebekontrolu a vůli,
  • pomoci zlepšit projevy astmatu,
  • podpořit kognitivní funkce mozku,
  • snížit riziko degenerativních onemocnění mozku,
  • zlepšit biomarkery u řady chronických nemocí jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění nebo například rakovinu prsu.

Podle vědeckých studií přerušované půstování dokonce podporuje dlouhověkost. Napomáhá dosáhnout tak zvané ketózy v mírném rozsahu, to znamená, že v tomto stavu začne tělo čerpat energii ze svých tukových zásob. Na rozdíl od ketogenní diety je tento způsob bezpečnější a zdravější. Časově omezené stravování navíc podporuje konverzi bílého tuku na hnědý tuk. Hnědý tuk rozkládá cukr (glukózu) v krvi a molekuly tuku, za účelem produkce tepla a udržení naší tělesné teploty. Výzkumy také ukázaly, že pokud je přerušované půstování prováděno správně, je schopno snížit denní příjem kalorií o 25%. Když je tato metoda praktikována po dobu jen 5 dnů každý měsíc, aktivuje protistárnoucí procesy v těle a prodlužuje tak náš život.

Přerušované půstování, u kterého snížíte 70% vašeho kalorického příjmu po dobu 3 dnů v týdnu, vám pomůže snížit celkový a LDL cholesterol (Low Density Lipoprotein někdy ne úplně správně nazývaný špatný cholesterol), zbavit se tělesného tuku, zlepšit vaše metabolické zdraví, zejména pokud máte problém s redukcí váhy. Časově omezený příjem potravy je stejně efektivní při snižování triglyceridů a zlepšování inzulinové rezistence, jak nepřetržité omezení kalorického příjmu.

A jak na něj?

Přerušovaný půst by měl trvat alespoň 12 hodin (ale i více), do kterých se počítá i doba, kdy spíme. V reálu to znamená, že pokud máme poslední jídlo dne v 19 hodin večer, první jídlo bychom si tedy měli dát nejdříve v 7 hodin ráno. Pokud chcete půst protáhnout na 16 hodin, vašim prvním jídlem tak bude tak zvaný brunch (nebo-li spojení anglického slova snídaně - breakfast a oběd - lunch, tedy brunch) v 11 hodin dopoledne. To znamená, že v této době, kdy půstujeme, můžeme pít jen neslazené nápoje. Někdo praktikuje tento půst jen s vodou a jiní zase popíjejí bylinkové čaje nebo vývary. A co káva, určitě se ptáte? Někdo doporučuje pití kávy i během přerušovaného půstu, ale kromě benefitů, které káva s sebou přináší, zvyšuje kortizol a ovlivňuje hladinu cukru v krvi, funkci nadledvinek, štítné žlázy a může způsobit pocit hladu. Proto doporučuji se kávě během půstování pokud možno vyhnout. Podle studií pak největšího prospěchu dosáhneme, kdy držíme přerušovaný půst 16 hodin (včetně noci). Důležité také je, abyste alespoň 3 hodin před spaním nejedli.

Půstování a ženy

Častokrát se setkávám s dotazem, zda je půst vhodný i pro ženy, a to zejména co se týká jeho vlivu na reprodukční hormony. Toto je samozřejmě problémem, pokud je žena podvyživená či má podváhu, protože půstování může vést k dalšímu úbytku váhy a tuků v těle, které se může odrazit na tak zvané amenorii, tedy ztrátě menstruačního cyklu, a problémem s otěhotněním. Ale ženy se zdravou váhou, které praktikují půst, nemají žádný významný rozdíl v jejich hladině hormonů během půstování. Vědecká studie zkoumala vliv třídenního půstování právě na reprodukční hormony ženy v průběhu půstování, ale všechny tyto hormony zůstaly v normální hladině (a to i v různých fázích menstruačního cyklu). Ultrazvuk také potvrdil správný růst vajíčka a menstruační cyklus zůstal beze změny. Jak samy vidíte, tento půst byl dlouhý, trval 3 dny, ale i tak neměl vliv na hormonální rovnováhu žen.

Kdo by ho neměl zkoušet?

Tato metoda není vhodná pro těhotné a kojící ženy, které naopak potřebují zvýšený přijem živin. Přerušované půstování by neměli zkoušet ani ti, kteří mají nebo v nedávné době trpěli poruchami příjmu potravy, jsou vážně podvyživení nebo trpí podváhou a také děti do 18. let. Pokud trpíte problémy s nadledvinkami nebo štítnou žlázou, pro jistotu konzultujte půstování s vaším lékařem, protože může snižovat funkci štítné žlázy. Také v případě, že trpíte dnou, refluxem, užíváte léky nebo máte cukrovku typu 1 nebo 2, poraďte se raději se svým lékařem, zda je půstování pro vás vhodné.

Půstování bylo bezpečně praktikováno po tisíciletí milióny lidmi po celém světě. Přerušované půstování je tedy skvělou cestou ke změně životního stylu. Pokud chcete redukovat svou váhu, snížit zánětlivost, zlepšit kvalitu spánku, vylepšit vaše kognitivní myšlení a zpomalit vaše stárnutí, pak je tento způsob stravování ideální.